Opuncja figowa - informacje

Co warto wiedzieć o opuncji figowej?

Opuncja figowa jest znana i z powodzeniem wykorzystywana od bardzo wielu lat. Kaktus ten znali i stosowali już Aztekowie, który nazywali go świętą rośliną. Także i dziś opuncja ma swoje zastosowanie w fitoterapii i pozwala wzmocnić zdrowie.

Opuncja figowa – kilka faktów

Jest to roślina przystosowana do życia w warunkach niedostatku wody oraz wysokich temperatur. Pochodzi z Meksyku, uprawia się ją w południowej Europie, gdzie znajduje świetne warunki. Przypomina doskonale znane kaktusy – posiada grube, gromadzące wodę liście o długich kolcach i włoskach. Szczególnie cennym jej elementem są owoce – początkowo okrągłe, wydłużające się w miarę rośnięcia. Ich barwa zwykle mieści się spektrum od żółci do czerwieni, w zależności od danej rośliny i stanowiska, na jakim rośnie. Owoce opuncji figowej pokrywają drobne wypustki, a w środku znajduje się wiele nasion.

Jakie walory lecznicze posiada opuncja?

Spożywając w różnej formie owoce opuncji figowej, dostarczamy organizmowi witaminy C, błonnika pokarmowego, a także składników mineralnych – wapnia i fosforu, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

lecznicza opuncja figowa

Wyciąg z opuncji

Opuncja była dawniej stosowana głównie jako okład na skórę. Obecnie przygotowuje się z niej także preparaty, które regulują metabolizm i pomagają w odchudzeniu, takie jak HerbaTon. Opuncję figową można również stosować w kuchni, robiąc z niej soki, przetwory w słoikach, a także dodając pokrojone owoce do deserów. Z pasożytujących na opuncji organizmów otrzymuje się czerwony barwnik karminowy. Opuncja znajduje zastosowanie także w produkcji klejów, kosmetyków szczególnie o działaniu nawilżającym oraz ujędrniającym ciało. Jak więc widać, ten meksykański kaktus do dziś jest szeroko wykorzystywany w produkcji rozmaitych preparatów.

Błonnik uzyskany z opuncji

Godny uwagi jest także opatentowany wyciąg z tej rośliny. To wyizolowany błonnik lipofilny, który świetnie wiąże i eliminuje tłuszcze. Dzięki temu spożyte tłuszcze nie wchłaniają się, zamiast tego tworząc kompleksy NeOpuntia – lipid w postaci żelu. Dzięki temu tłuszcz nie jest trawiony, nie przenika do krwi i nie odkłada się w organizmie. Preparaty na bazie błonnika z opuncji mogą więc wspomóc odchudzanie.

Zobacz