Opuncja figowa - informacje

Opuncja figowa – interesująca roślina

Opuncja figowa jest kaktusem, który znali i doceniali już Aztekowie. Od wielu tysięcy lat pomaga zachować zdrowie, młodość i służy w procesie produkcji wielu preparatów. Jak prezentuje się ta niezwykła roślina z botanicznego punktu widzenia, co warto o niej wiedzieć?

Figa indyjska, kaktusowa, opuncja – wiele nazw dotyczy tej samej rośliny, pochodzącej z Meksyku opuncji figowej. W rodzimym języku jej mięsiste liście noszą nazwę nopal. Część odmian opuncji jest aktualnie zagrożona wyginięciem. Opuncja może być drzewem lub przyjąć postać krzewu, uprawia się ją głównie dla owoców. Jej konkretną odmianę, opuncję figową, można uprawiać nawet na niesprzyjających z pozoru warunkach glebowych. Niegdyś uważana za świętą roślinę, do Europy dotarła wraz z Krzysztofem Kolumbem. Wiele z trafiających na nasze stoły opuncji pochodzi z upraw na Sycylii, a w Australii opuncja figowa stała się gatunkiem inwazyjnym.

opis botaniczny opuncji

Botaniczny opis opuncji figowej

Pod względem systematyki i miejsca w szeregu roślin opuncja należy do rodziny Cactaceae , czyli kaktusowatych. Można ją spotkać szczególnie w Ameryce Południowej, czasem Północnej, a także na innych kontynentach, w tym na południu europy. Opuncję uprawia się w ciepłych klimatach, także w warunkach niedostatków wody. Jest to kaktus posiadający płaskie pędy, dorastający nawet do 5 metrów wysokości. Pędy mają z kolei długość do pół metra i są zwykle szerokości do 20 centymetrów. Sukulent ten pokrywa woskowata skórka, a także włoski i kolce do długości 1 – 2 cm. Ta gruba skórka i włoski są naturalnym zjawiskiem w klimacie niedoboru wody. Opuncja broni się w ten sposób przez zbyt intensywnym parowaniem, ale też przed zwierzętami, które mogłyby chcieć ją zjeść. To kaktus kwitnący obupłciowymi kwiatami na szczytach najwyższych pędów. Gdy roślina ma około roku, po raz pierwszy kwitnie. Jej owce to jagody o kształcie mniej lub bardziej wydłużonym i barwach od zielonej i żółtej, poprzez pomarańczową, aż po czerwoną. Należy bardzo uważać przy zrywaniu i przygotowywaniu owoców opuncji – są pokryte małymi kolcami, których nie widać na pierwszy rzut oka. Kolce te łatwo wbijają się w skórę i powodują ból. W miąższu owoców opuncji figowej znajduje się wiele małych nasionek. Opuncję da się uprawiać w doniczce, pod warunkiem zapewnienia jej piaszczystego, lekkiego podłoża i rzadkiego podlewania niedużymi ilościami wody. Raz w miesiącu warto nawozić ją specjalnym nawozem dla kaktusów. Rozmnażanie poprzez ukorzenienie pędów, czyli sadzonek wierzchołkowych. Można również wybrać trudniejszą i dłuższą drogę – posiać nasiona z dobrze wysuszonych owoców.

Zobacz