Opuncja na zdrowie

2 Sposoby na wykorzystanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne z roślin i kwiatów były używane od tysięcy lat w starożytnych cywilizacjach, takich jak Egipt, Chiny, Grecja, Indie i Rzym. Były one powszechnie stosowane w tradycyjnej medycynie, perfumach, kosmetykach i rytuałach duchowych, a zapiski sugerują, że greccy lekarze używali ich już w I wieku.

W ostatnich czasach, praktyka aromaterapii - terapeutyczne wykorzystanie aromatycznych olejków roślinnych - oraz korzyści płynące z olejków eterycznych zostały poddane większej kontroli naukowej. Aromaterapeuci mogą obecnie uzyskać uznane kwalifikacje, a badania wykazują, że może to być skuteczna metoda leczenia w niektórych dolegliwościach.

Olejki eteryczne są zazwyczaj wmasowywane w ciało, ale można je również stosować rozcieńczone w oleju nośnikowym i dodane do ciepłej kąpieli, użyć kilku kropli na kompres przy skórze lub dodać do palnika do aromaterapii.

MASAŻ

Połączenie olejków eterycznych z masażem to świetny sposób na poprawę samopoczucia i relaks. W jednym z badań japońscy naukowcy odkryli, że masaż z użyciem mieszanki olejku lawendowego, cyprysowego i olejku ze słodkiego majeranku był cenną techniką relaksacyjną redukującą niepokój i stres, w porównaniu z masażem z użyciem olejku migdałowego. Olejek ylang ylang również może mieć działanie uspokajające, pomagając w łagodzeniu objawów stresu, natomiast masaż z użyciem olejku z melisy również zmniejszał poziom pobudzenia.

INHALE

Wdychanie zapachu olejków eterycznych może również korzystnie wpływać na samopoczucie. Naukowcy uważają, że dzieje się tak dlatego, że nasz zmysł węchu jest powiązany z częścią mózgu zwaną korą mózgową - najstarszą, najbardziej prymitywną częścią naszego mózgu, uważaną za mającą bezpośredni związek z naszymi emocjami.

Wykazano, że w szczególności zapachy cytrusowe mają właściwości pobudzające i podnoszące na duchu, a jedno z badań sugeruje, że mogą one mieć właściwości antydepresyjne. Wykazano również, że olejek jaśminowy ma działanie pobudzające, podczas gdy o lawendzie mówi się, że ma właściwości uspokajające i odświeżające, które mogą pomóc w łagodzeniu stresu i bezsenności.

Pamiętaj, że olejki eteryczne mogą być trujące, jeśli są przyjmowane doustnie i muszą być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci przez cały czas. Nigdy nie powinny być stosowane nierozcieńczone na skórę. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek aromatycznych olejków roślinnych, ponieważ mogą one być niebezpieczne w czasie ciąży i dla osób z pewnymi schorzeniami.

Zobacz