Opuncja na zdrowie

Korzyści zdrowotne wynikające z fermentowanej żywności

 

Fermentacja jest stosowana jako technika konserwacji żywności od wieków, ale dopiero teraz zaczynamy rozumieć, jak ważna może być dla naszego zdrowia.

Fermentacja to proces polegający na wprowadzeniu do żywności bakterii "lactobacillus". Proces ten przekształca cukry (glukozę, fruktozę i sacharozę) w kwas mlekowy, który zabija szkodliwe mikroorganizmy i wytwarza zdrowe bakterie (probiotyki) oraz enzymy.

Probiotyki zawarte w sfermentowanej żywności pomagają nam zrównoważyć mikroflorę w naszych jelitach i mogą pomóc:

  • zrównoważyć nasz układ odpornościowy; zmniejszyć zapalenie skóry; chronić przed początkiem otyłości; zmniejszyć poziom hormonów stresu i depresji; zwiększyć poziom kwasu foliowego oraz niektórych witamin i minerałów; poprawić zdrowie jelit, wspomóc trawienie i zmniejszyć objawy alergii i nietolerancji laktozy.

A co najlepsze, jest to niedrogi sposób na przechowywanie świeżych warzyw i owoców przez zimowe miesiące. Możesz fermentować wszystko, od salsy po kiszoną kapustę, ogórki kiszone, buraki i inne ogrodowe produkty bez utraty niezbędnych składników odżywczych.

kobieta z liściem

Aby uzyskać wskazówki, jak fermentować żywność, sprawdź stronę trenerki zdrowia i autorki Sarah Wilson lub wypróbuj ten pyszny przepis na jabłka i buraki autorstwa Jennifer McGruther z Nourished Kitchen.

  • Probiotyczny Relish z Jabłek i Buraków
  • Plon: Około 24 x 2-uncjowe porcje
  • Przygotowanie: 10 do 20 minut
  • Gotować: 3 - 4 dni (minimalny czas fermentacji)
  • Gotowy w: 13 minut

Z tego przepisu wychodzą około dwadzieścia cztery 2-uncjowe porcje. Nie pozwól, aby wysoka wydajność przepisu Cię zniechęciła; ten jabłkowo-buraczany relish jest bogaty w pożyteczne bakterie wytwarzające kwas mlekowy, które w naturalny sposób konserwują potrawę, zapewniając jej trwałość przez około sześć tygodni lub dłużej, gdy jest przechowywana w lodówce. Ten przepis pojawił się w grudniowych Kartach Przepisów wydawnictwa Nourished Kitchen.

Składniki

 

  • 3 duże duże jabłka (około 1,5 funta, bez skórki) 3 duże buraki (około 1,5 funta, obrane) 2 strąki anyżu gwiazdkowego 1 łyżka goździków 1 łyżka nierafinowanej soli morskiej kultura starterowa fermentowanych warzyw (jeśli potrzeba)

Instrukcje

 

  1. Jabłka i buraki rozdrobnimy ręcznie lub w robocie kuchennym. Rozdrobnione jabłka i buraki wrzucimy do garnka i wymieszamy. Do jabłek i buraków dodać anyż gwiazdkowy i goździki i dalej mieszać, aż przyprawy równomiernie rozłożą się w rozdrobnionych owocach i warzywach. W słoiku typu mason lub najlepiej w fermentatorze do warzyw (patrz źródła), ułóż warstwami jabłka i buraki. Od czasu do czasu posypuj warstwy jabłek i buraków nierafinowaną solą morską lub kulturami starterowymi warzyw i tłucz drewnianą łyżką lub tłuczkiem, aby zachęcić owoce i warzywa do uwolnienia soków, tworząc soczystą solankę, która sprzyja namnażaniu się pożytecznych bakterii. Fermentuj w słoiku lub pojemniku do fermentacji warzyw przez co najmniej trzy do czterech dni, lub dłużej, w zależności od poziomu ciepła w Twojej kuchni. Gdy relish z jabłek i buraków będzie już wystarczająco ukorzeniony, wyjmij go z fermentatora i delikatnie usuń strąki anyżu gwiazdkowego i całe goździki. Umieścić relish z jabłek i buraków w blenderze lub robocie kuchennym i przetwarzać do uzyskania gładkiej konsystencji.

 

Dowiedz się więcej na http://pieknanaturalnie.com.pl/.

Zobacz