Owoc opuncji figowej

OPUNCJA FIGOWA - CO TO ZA OWOC I JAK GO JEŚĆ?

Opuncja figowa nazywana jest także figą indyjską, figą kaktusową, opuncją jadalną. To owoc zaliczany do kaktusów, który wyglądem przypomina ogórka w wielu kolorach z ostrymi kolcami. Ojczyzną tego owocu jest Ameryka Środkowa oraz Południowa. Dziś najwięcej uprawia się jej w Meksyku, ale można ją spotkać w Afryce, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii czy Indiach. W Polsce można ją kupić wyłącznie importowaną najczęściej z południa Włoch. W Polsce mamy zbyt surowy klimat, by uprawa była możliwa. Spotykana jesienią w dobrych sklepach warzywnych i hipermarketach.

Czemu warto ja spożywać?

Przede wszystkim jest to źródło wielu cennych składników odżywczych jak wapń, fosfor, witamina C. Opuncję powinny do diety włączyć osoby chore na astmę, które mają duszności, niestrawność czy wrzody. Opuncja wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, przeczyszczające, dlatego należy ją spożywać w ograniczonej ilości. Ostatnie badania pokazuję, że wypijanie ekstraktu z opuncji przed imprezą alkoholową może sprawić, że mniej będą odczuwalne przykre efekty spożywania alkoholu w dużej ilości.

jak spożywać opuncję figową?

Jeśli wybieramy opuncję powinniśmy się kierować jej wyglądem a dokładnie tym jaki ma kolor. Zielony kolor świadczy, że owoc jest niedojrzały. Dojrzała opuncja będzie koloru żółtego pomarańczowego albo czerwonego w zależności jaką odmianę będziemy mieli przed oczami.

Jak zjadać opuncję?

Opuncja to kaktus z cierniami, dlatego przygotowywanie jej do jedzenia nie będzie zadaniem prostym. Najlepiej zabrać się do tego w rękawiczkach. Należy odciąć dwa końce owocu nożem i zdejmować skórę pionowymi ruchami. Powinna ona schodzić z łatwością. Jadalną częścią owocu będzie soczysty miąższ, który pod tą skórką się znajduje. Opuncję będzie można jadać na surowo i taką wersję będziemy polecać. Może ona być także dodatkiem do sałatek, soków, deserów, dżemów. W wielu formach będzie się świetnie sprawdzać i na pewno w okresie jesieni i zimy, gdy będzie się w Polsce pojawiać warto będzie po ten owoc sięgnąć.

Zobacz