Opuncja figowa - informacje

Opuncja figowa, co warto wiedzieć?

W Polsce coraz częściej pojawiają się owoce, które do tej pory były trudno dostępne lub nie było ich wcale. Należy do nich figa kaktusowa, inaczej zwana opuncją figową lub opuncją jadalną.

Czym właściwie jest opuncja figowa?

Źródła podają, że opuncję figową przywiózł do Europy ze swoich wpraw Krzysztof Kolumb. Z kolei w drugiej połowie osiemnastego wieku Franciszkanie zabrali ją do Kalifornii, by uprawiać ją w ogrodach. Opuncja bardzo łatwo i obficie się rozrasta, przez co może zagłuszać inne rośliny. Trzeba uważać i panować nad jej ekspansywnymi zapędami. Dziś najwięcej opuncji uprawia się w Meksyku, skąd zresztą pochodzi ta roślina. Każdy kaktus to około 100–200 owoców, a rocznie w Meksyku uzyskuje się około trzech milionów ton. Owoce opuncji są tam jedzone na surowo lub lekko rozgotowane, dodaje się je także do herbat.

Opuncja figowa jest rośliną rosnącą w ciepłym, nieco suchym klimacie, dorastającą aż do 5 metrów wysokości. Pokrywają ją ciernie, a owoce wyrastają na krawędziach płaskich pędów. Mają postać czerwonawych, pękatych pałeczek rosnących rzędami. Owoc opuncji to jagoda – wewnątrz przybiera różne barwy, może być biała, różowa, a także żółta, pomarańczowa, a nawet ciemnoczerwona. Jej smak to słodycz z delikatnym, kwaśnawym posmakiem.

jak jeść opuncję figową?

Jak zabrać się za jedzenie owoców opuncji?

Dostępne w Polsce owoce opuncji figowej uprawia się głównie na Sycylii. Rosnące tam opuncje wydają kwiaty dwukrotnie w sezonie. Pierwsze, wczesne, majowe kwiaty przeradzają się w niezbyt słodkie, mające niewiele nasion owoce. Dlatego plantatorzy usuwają je i czekają, aż opuncje ponownie zakwitną. Drugi rzut owców będzie już słodki, soczysty, duży. Dojrzeje w jesiennym słońcu z kwiatów powstałych pod koniec lipca. W Polsce owoce opuncji można kupić głównie jesienią oraz zimą, warto ich szukać raczej w dużych marketach i delikatesach, niż w niewielkich warzywniakach.

Jak obrać i zjeść opuncję? Na pewno nie gołymi rękami! Ciernie opuncji bardzo łatwo odłamują się od owoców i wbijają w skórę, wywołując silny ból. Zawarta w nich substancja wywołuje stan zapalne. Jeśli już pechowo wbiją się w skórę, najłatwiej wyczuć je językiem i usunąć zębami. Najlepiej jednak będzie obierać opuncję w rękawiczce, odcinając oba końce i ściągając skórkę jak skarpetkę.

Właściwości odżywcze w owocach opuncji

Owoce opuncji często stosuje się jako wspomaganie odchudzania, ze względu na wysoką zawartość błonnika, ale także substancje pomagające spalać tkankę tłuszczową. Trwają także badania nad ich wpływem na zmniejszanie ryzyka zatrucia alkoholem.

Zobacz