Opuncja na zdrowie

Potencjał opuncji figowej

Wpływ na serce

Opuncja figowa to preparat, który ma wiele składników, które odpowiadają za fakt, że może być zachowane zdrowie serca. W owocach tej rośliny znajduje się spora ilość cennego błonnika, co może obniżać poziom cholesterolu. Możliwe jest także obniżenie ciśnienia krwi, rozluźnienie naczyń krwionośnych. Znajdują się tutaj także betalainy, które odpowiadają za wzmocnienie śródbłonka w naczyniach krwionośnych, przez co zmniejsza się ryzyko ich zniszczenia. Wszystkie te funkcje pozwalają zapobiegać miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca i udarom mózgu.

Przeciw nowotworom

Na całym świecie poszukiwany jest środek na nowotwór. Póki co go nie ma i można się posiłkować jedynie środkami, które zmniejszają szkodliwe działanie wolnych rodników. W opuncji zawarte są flawonoidy, polifenole i betalainy, działające przeciwutleniająco i neutralizują wolne rodniki. Jeśli do diety będzie się włączało opuncję, to ryzyko zachorowania na nowotwór będzie mniejsze.

Antyoksydacja

Związku przeciwutleniające z opuncji działają też na zdrowie skóry, zmniejszają ryzyko przedwczesnego starzenia się, poprawiają wzrok, zapobiegają degeneracji plamki żółtej, zwiększają wytrzymałość mózgu. Wolne rodniki wpływają na utlenianie komórek neuronalnych, a to często doprowadza do Alzheimera i demencji.

Niwelowanie stanów zapalnych

Opuncje figowe pomagają także redukować stany zapalne. Zatem stosuje się ją do niwelowania zapalenia stawów, dny moczanowej, przewlekłego napięcia mięśniowego, obrzęków oraz do złagodzenia odczynów po ukąszeniach owadów.

właściwości zdrowotne opuncj i

Wpływ na proces trawienia

W opuncji figowej znajduje się spora ilość błonnika – tak jak i w innych warzywach i owocach. Dzięki temu możliwe staje się regulowanie procesów trawienia oraz zapewnienie lepszego samopoczucia. Dzieje się tak dlatego, że błonnik wspiera przechodzenie pokarmów przez układ pokarmowy, a tym samym wpływa na zniwelowanie zaparć, wzdęć czy też wpływa na zapobieganie poważnych problemom z układem pokarmowym (np. nowotworowi jelita grubego czy choroby wrzodowej żołądka).

Mocne kości i zęby

Wapń to podstawowy pierwiastek budulcowy. 99% jego obecności w organizmie znajduje się w zębach i kościach. W opuncjach figowych znajduje się spora ilość wapnia, który wspiera tworzenie tkanki kostnej. Jeśli w organizmie będzie dużo wapnia, wówczas można ubezpieczyć się przed problemami stomatologicznymi, przed zaburzeniami w układzie kostnym.

Utrata wagi

Dzięki opuncji można wpływać na utrzymanie świetnego samopoczucia, a także na świetny wygląd sylwetki.

Zobacz